Зародження в пробірці чи в лоні матері

«Зародження в пробірці чи в лоні матері... Те і те з Божого благословення», - переконаний видатний український репродуктолог Федір Дахно.

Можливості сучасної медицини в подоланні такого тривожного для нації і страшного для жінок діагнозу як безпліддя у наш час безмежні. Спеціалісти застосовують десятки цілковито нових і прогресивних шляхів у подоланні репродуктивних проблем. Уже й в Україні не є дивиною зачаття дитини за допомогою технології ін вітро (іп vitго), яка передбачає зачаття ембріона в пробірці. Методика ін вітро за роки незалежності України подарувала життя тисячам малюків. Останнім часом завдяки технологіям штучного запліднення в нашій країні народжуються 1,5-2 тисячі дітей на рік. А в світі налічується близько мільйона таких хлопчиків та дівчаток. Ці та інші дані були озвучені в Києві, в інформаційному агентстві УНІАН, під час прес-конференції за участю провідних фахівців, що опанували і успішно застосовують високотехнологічні методи боротьби з безпліддям.

Чи зможе врятувати негативну демографічну ситуацію в Україні застосування сучасних репродуктивних технологій?

На це запитання прямої відповіді немає, але впору розмірковувати про можливість народження дітей у бездітних пар, яких в нашій країні за статистикою налічується близько 1,2 мільйона (фактично кожне п'яте подружжя дітородного віку безплідне).

Зі ста пар, що зважилися на штучне запліднення, доходять до фінішу своєї мрії лише 25-30. Є багато країн, у яких державний бюджет набагато охочіше покриває затрати, пов'язані з ЕКЗ. Наприклад, у Бельгії це шість циклів, тобто спроб запліднення; в Ізраїлі - необмежена кількість спроб, за бажанням жінки.

Відповідаючи на запитання журналістів, фахівці зазначали, що в Україні зовсім мало приділяється уваги лікуванню чоловічого безпліддя. За статистикою, в 40 відсотках випадків «винні» у бездітності пари чоловіки.

Залишається сьогодні проблемною і моральна сторона народження дітей «з пробірки». Ще на початку досліджень у цій сфері, як зізнався професор Дахно, а підтвердив і його колега - бельгійський вчений Пол Дервой, їх роботу засудили релігійні діячі, члени церков, які виступили проти втручання вчених у «святая святих» - Божий промисел при зачатті людського життя. Релігія визнає аморальними методи сурогатного материнства, народження дітей у жінок-одиначок - як ті, що порушують принципи святості сімейних відносин. Втім, як підкреслює Федір Власович, є Боже благословення на те, щоб цей білий світ побачили як малюки з лона матері, так і ті, що «з пробірки».

А ще, на думку професора, діти, зачаті ін вітро, в біологічному плані нічим не відрізняються від звичайних, це доведено багаторічними дослідженнями.

Людмила РУДКОВСЬКА.