ЯК СТАТИ МАМОЮ

Що важливо знати і що потрібно зробити для вагітності

Мільйони пар мріють стати батьками, однак попри природні спроби, довгоочікувана вагітність все ж не наступає. Виникають цілком усвідомлені думки та питання: “хочу бути мамою, але не знаю як виправити ситуацію”, “чому при наявності хорошого здоров’я не виходить зачати дитину” тощо.

Лікарі відзначають, що в більшості випадків, навіть якщо немає особливих медичних проблем, бажання стати батьками недостатньо. Існує ряд психологічних причин, які блокують виникнення вагітності. Крім того, слід подбати про інші фактори, які дозволять підвищити ймовірність зачаття. Про все це ми поговоримо в даній статті.

Психологічне
блокування
вагітності

Існує ряд психологічних блоків, які впливають на позитивне настання вагітності, навіть в тому випадку, якщо обидва партнери фізично здорові та регулярно проходять обстеження у лікарів. Мотиви глибокі та часом можуть навіть не усвідомлювати.

 • Боязнь пологів. Деякі жінки насилу переживають походи до лікаря — боязнь фізичного болю іноді зупиняє нас навіть перед елементарним забором крові. У зв’язку з цим, будь-які хвороби, травми та операції підсвідомо прирівнюються до пологів.

Що робити, якщо бажання “хочу стати мамою” зупиняє боязнь медичного оточення і болю? Важливо усвідомити, що родовий біль є фізіологічною. Уже після появи малюка на світ, ви забудете про перейми та потуги, а будете насолоджуватися товариством такої бажаної людинки.

 • Страх відповідальності. Найчастіше причина глибокого страху криється в сім’ї — можливо була отримана дитяча травма або жінка, коли була дитиною, не отримала належної уваги від власних батьків.

Порада: опрацюйте дитячі травми, задумайтеся про те, як би ви вчинили на місці “кривдників” дитинства. Перегляньте настанови з приводу того, що значить “бути хорошою мамою”.

 • Невпевненість у партнері. Якщо відносини з партнером напружені, це, безсумнівно, впливає на дітонародження. Тобто жінка не отримує бажаної ласки, поваги, допомоги від другої половини, і, сама того не підозрюючи, ставить “блок” для виникнення вагітності.

Рішення: чи варто залишатися з людиною, в якій жінка не впевнена? Зніміть напруженість — поговоріть з партнером, вирішить проблему стосунків, розкажіть про свої переживання. Можливо, Ваш партнер піде вам назустріч!!

 • Робота. А саме кар’єрний ріст з психологічної точки зору може викликати “стерильність жінки”. Тобто, попри зовнішні спроби, десь підсвідомо не хочеться змінювати спосіб життя, втратити посаду і можливість майбутнього просування на службі.
 

Рішення: у цього явища навіть є назва — “кар’єрне безпліддя”. Психологи стверджують що потрібно адекватно переглянути свої життєві пріоритети та, можливо, це допоможе зрушити справу з мертвої точки.

Обставини не повинні бути вище ваших бажань. Якщо ви дали собі чітку установку “хочу стати мамою”, “я буду найкращою мамою”, “у мене вийде виростити добру людину”, то поступово, з часом, психологічну блокування вийде зняти, вплинувши на причини важкого періоду. Величезний стимул дає підтримка з боку близьких друзів, самого партнера, батьків.  

Фізична підготовка до вагітності

Коли психологічні блоки зняті або якщо вони зовсім були відсутні, виникає інше питання: як підготувати жіночий організм до вагітності? Лікарі стверджують, що підготовка до зачаття повинна зайняти мінімум 3 місяці, в ідеалі – 1 рік. Отже, як стати мамою:

Повноцінне харчування

Здоровий і збалансований раціон дозволить наситити організм необхідними вітамінами і мінералами. У ньому обов’язково повинні бути присутніми:

 • фрукти, овочі;
 • риба;
 • дієтичне м’ясо;
 • молочні продукти (як багате джерело білка);
 • рослинна олія і горіхи (джерела вітаміну E, корисних жирів).

Мінімізуйте кількість кофеїну, виключіть з раціону фастфуд — дані продукти негативно впливають на репродуктивні функції.

Нормалізуйте вагу

Жінка під час вагітності набирає мінімум 13-15 кг зайвої ваги. При наявності ожиріння будь-якого ступеня, на організм буде здійснюватися додаткове навантаження, виношувати дитину буде дуже важко. Однак не прагнете худнути швидко! У цій справі поспіх не потрібен — поступово змінюйте раціон харчування на більш корисний, збільште активність.

Якщо у вас недолік ваги, це також може негативно вплинути на можливість зачаття дитини. Розрахуйте норму своєї ваги щодо зростання, також вам допоможуть здорові дієти та фізичні вправи з тренером.

Фізична активність

Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) рекомендує організувати мінімум 150 хвилин помірної фізичної активності на тиждень. Тобто досить тренуватися по 20-30 хвилин в день. При цьому не обов’язково відвідувати фітнес-клуби: гуляйте, бігайте підтюпцем, катайтеся на велосипеді. Фізична активність забезпечує більшу ймовірність виношування вагітності — організм буде готовий до навантажень.

Виключіть шкідливі звички

Повністю відмовтеся від вживання алкоголю, куріння. Це згубні звички, які негативно впливають ймовірність настання вагітності та в майбутньому на розвиток плода — можуть виникнути внутрішньоутробні патології. Тут же слід зазначити, що запахи лакофарбових матеріалів і вплив інших токсичних речовин знижує фертильність.

Обмежуйте наявність токсичних речовин і на власній кухні! Випари мийних, антибактеріальних засобів також шкідливі для здоров’я людини.

Приймайте вітамінні комплекси

Не обов’язково, щоб вітаміни у вигляді БАДів були присутні постійно, але якщо ви бажаєте підтримувати здоров’я організму і хочете завести дитину в найближчому майбутньому, намагайтеся курсом приймати комплекси в період підвищення рівня захворюваності, а також восени та навесні.

Про що ще потрібно знати жінці

Жіночий організм унікальний і якщо навчитися прислухатися до нього, ймовірність завагітніти буде вищою. Існує період найбільш сприятливий для зачаття, який виникає в період овуляції. Саме цей час оптимальний для проникнення сперматозоїдів. В інші фази жіночого циклу зачаття малоймовірно, незалежно від здоров’я і психологічного стану подружжя.

Якщо ви хочете завагітніти, розрахуйте дати овуляції, для цього потрібно знати тривалість циклу і тривалість менструації. Наприклад, стандартно цикл триває 28 днів, відповідно, найбільш вдалий час для спроби зачати дитину — з 14 по 16 днів від першого дня менструації.

У багатьох жінок спостерігається нерегулярний цикл, в такому випадку розрахувати овуляцію можна в домашніх умовах одним зі способів:

 • Використання спеціальних тестів на овуляцію. Вони продаються в аптеці та показують рівень лютеїнізувального гормону, який підвищується в період сформованої яйцеклітини.
 • Вимірювання базальної температури. Гарантує 70-80% точності результату. Щоранку необхідно виміряти температуру в прямій кишці чи піхві. Коли вона збільшується в середньому на 0,4-0,5 градусів, можна починати працювати над процесом зачаття. Таким чином жінка також може дізнатися про вагітність ще до настання затримки менструації.

Якщо ви цікавитеся тим, як стати мамою, рекомендуємо:

 • Повністю відмовитися від засобів контрацепції за 3-4 місяці до запланованого зачаття.
 • Порадити чоловікові відмовитися від сауни, гарячих ванн, алкоголю (бажано і куріння). Мінімальний термін обмеження — три доби, це термін зниження репродуктивності у чоловіка після впливу негативних факторів.
 • Для підвищення ймовірності зачаття відмовтеся від інтимної близькості за 3-4 дні до розрахункової дати.
 • Перед зачаттям жінці рекомендується виключити спринцювання, щоб не порушувати природної кислотності піхви. Це дозволить збільшити ймовірність проникнення сперматозоїдів в матку і труби. Однак в такому випадку слід бути впевненою у відсутності запальних захворювань, які призводять до підвищеної кислотності внутрішнього середовища піхви — це ризик передчасної загибелі сперматозоїдів.
 • Після статевого акту не поспішайте у ванну — рекомендований відпочинок на спині 15-20 хвилин.

Головне — позитивний психологічний настрій, бажання майбутніх батьків, взаємна підтримка. За даними ВООЗ у 80-85% пар вагітність настає в термін від 4 до 12 місяців з початку спроб.

Особливі рекомендації для партнера

Мінімальний термін підготовки до зачаття для чоловіка — 3 місяці, стільки часу потребує процес дозрівання сперматозоїдів. Тому бажано протягом цього періоду відмовитися від шкідливих звичок, сауни та лазні, роботи з різними токсичними матеріалами.

Потенційну небезпеку і вплив на якість сперматозоїдів надають потужні випромінювання (йонізівні, електромагнітні), важкі метали.

Чоловікові слід подбати про харчування, оскільки правильно підібраний раціон забезпечує достатню активність сперматозоїдів. У період планування зачаття (мінімум за 2-3 тижні, а в ідеалі за 3 місяці) в раціоні повинні бути присутніми:

 • Вітамін E.
 • Янтарна кислота (для поліпшення обміну речовин).
 • Вітаміни групи B.

Тобто звичайний раціон майбутнього батька повинен складатися з горіхів, дієтичного м’яса, круп, овочів і фруктів. Слід відмовитися від фаст-фуду, мінімізувати випічку, прибрати продукти, багаті швидкими вуглеводами, — все це обтяжує організм, витрачає енергію.

Як можуть допомогти репродуктивні технології

Якщо причини відсутності вагітності або безпліддя не можна усунути, пара завжди може вдатися до допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). За останнє десятиріччя цей напрям перестало бути чимось незвичайним, багато що застосовуються технології вже давно входять в норму.

Про те, як стати мамою, докладніше можуть розповісти експерти в спеціалізованих медичних установах. Найбільш часто сім’ям пропонують наступні ДРТ.

Екстракорпоральне заплідненн

Це процедура взяття яйцеклітини у жінки, сперми у чоловіка і подальше штучне запліднення яйцеклітини в пробірці.

 • Після утворення ембріона (через 3-5 днів після успішного запліднення), його поміщають жінці в матку.
 • В рамках програми проводиться хетчинг — оболонка ембріона штучно надсікається, що підвищує ймовірність настання безнапасної вагітності.
 • Ембріон вбудовується в оболонку матки, настає вагітність.

Перше відвідування лікаря за отриманням відповіді про результат зачаття наступає вже через 3-4 тижні. Якщо процедура пройшла успішно, здійснюється контроль за розвитком малюка.

Внутрішньоматкова інсемінація

Це введення жінці в матку сперми чоловіка в лабораторних умовах. ВМІ підвищує ймовірність зачаття, оскільки методика ефективна при деяких видах безпліддя і декілька знижених показниках спермограми. Фахівці покращують концентрацію сперми, очищають її.

Якщо матеріалу недостатньо, чоловік здає еякулят кілька разів. Коли та природне отримання сперми неможливо, фахівці можуть порадити провести біопсію яєчка — забір сперматозоїдів за допомогою невеликого розрізу на шкірі мошонки.

ВМІ проводиться наступним чином:

 • У призначений день жінка приходить на процедуру. В цей же день партнер здає еякулят, але сперма так само може бути заготовлена ​​заздалегідь, для цього вона кріоконсервується.
 • Сім’яна рідина вводиться за допомогою спеціального катетера. Після жінці потрібно залишатися в горизонтальному положенні 15-20 хвилин.
 

Інтраплазматична ін'єкція сперматозоїда

ICSI (ІКСІ) — допоміжна методика, проводиться в рамках екстракорпорального запліднення, прийнятна в разі, якщо у чоловіка погана якість сперми. Фахівці “вручну” вводять сперматозоїд в яйцеклітину за допомогою лабораторного інструменту під мікроскопом. За потреби проводиться додаткове дослідження і відбір найбільш активних сперматозоїдів для ін’єкції в яйцеклітину (використовується мікроскоп з 6000-кратним збільшенням) — IMSI (ІМСІ).

Таким чином, в даний час практично будь-яка пара може стати батьками. А якщо поширені репродуктивні технології неприйнятні, можна звернутися до сурогатного материнства. Цей напрямок також набирає популярність у пар, які фізіологічно не можуть мати дітей навіть при використанні штучних методів зачаття.

ВИСНОВКИ

Отже, щоб стати батьками, необхідно зробити кілька кроків на шляху до зачаття:

 • Виявити, чому знижена репродуктивна функція, і у кого з партнерів відсутня фертильність.
 • Спрямувати всі зусилля на вирішення проблем.
 • За потреби організувати лікування безпліддя.
 • Розпочати грамотну підготовку до зачаття.
пренатальная диагностика

Не менш важливо згодом — правильно виносити вагітність. Для цього потрібно захистити жінку від негативних зовнішніх і психологічних чинників, оточити турботою, медичним контролем за ростом дитини в утробі, організувати достатній відпочинок.