Чому не варто відкладати візит до репродуктолога

Визит к репродуктологу

Народження дитини — сама радісна подія і велике щастя для кожної сім’ї. У одних пар бажана вагітність наступає практично відразу, а в інших виникають певні складнощі та довгоочікувана друга смужка на тесті так і не з’являється. І якщо через певний час вагітність відсутня, жінка починає хвилюватися, чи все в порядку з репродуктивним здоров’ям її та партнера, і чому вона не може завагітніти? А може  пора звернутися за допомогою до фахівця?

Почнемо з того, що найголовніше в будь-якій ситуації не впадати у відчай й відпускати ситуацію на самоплив теж не варто. Необхідно знати, що навіть якщо обидва партнери повністю здорові, ймовірність вагітності в одному менструальному циклі становить приблизно 25%. Також, зачаття можливо виключно в фертильний період (період овуляції), який триває від 7 до 9 днів. Однак, якщо при регулярному статевому житті без використання засобів контрацепції протягом 12 місяців у жінки до 35 років, і 6 місяців після 35 років, зачаття так і не відбулося, варто задуматися про відвідини лікаря-репродуктолога, який допоможе визначити фактори, що перешкоджають вагітності.

На першу консультацію до репродуктолога подружжю краще приходити разом, оскільки причинами безпліддя можуть бути проблеми зі здоров’ям як жінки або чоловіка, так і обох партнерів. Саме поєднане безпліддя останнім часом діагностується все частіше. Вже на першому прийомі фахівець призначить необхідні обстеження, які допоможуть виявити причини ненастання вагітності, які надалі допоможуть визначити індивідуальний шлях вирішення проблеми.

Фактори жіночого безпліддя

Серед основних причин безпліддя у жінок можна виділити:

 1. гормональні порушення, які виявляються майже у 30% жінок. Збої в роботі ендокринної системи призводять до нерегулярності овуляції, або її повної відсутності, в результаті чого яйцеклітина не дозріває і не здатна вийти з фолікула. Причинами ендокринних порушень можуть служити захворювання щитоподібної залози або надниркових залоз. Лікування безпліддя, яке обумовлено порушеннями гормональної системи медикаментозне і має сприятливий прогноз.
 2. непрохідність маткових труб фахівці діагностують у 30-35% жінок. При трубному безплідді яйцеклітина не може переміститися з яєчника в матку через відсутність просвіту в маткових трубах. При даній патології дуже високий ризик позаматкової вагітності. Серед можливих причин: ендометріоз, раніше проведені аборти, інфекційно-запальні захворювання малого таза та ін. На сьогодні найбільш широко використовуються два методу лікування непрохідності маткових труб:
  • хірургічний, який здійснюється за допомогою лапароскопії. В ході цього малоінвазивного втручання можна усунути спайковий процес, локалізувати вогнища запалення, а також провести реконструктивну пластику. Але слід зазначити, що цей метод підходить далеко не у всіх випадках. Він може бути застосований, якщо спайкові процеси поодинокі, непрохідність маткових труб часткова й у жінки регулярна овуляція.
  • екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ), яке застосовується при повній непрохідності.
 3. маточне безпліддя зустрічається у 5-10% жінок. До його розвитку наводять такі причини: вроджені аномалії розвитку матки (подвоєна, сідлоподібна матка), її аномальне положення, міома матки, аденоміоз, порушення слизової матки, в результаті діагностичного вискоблювання. Найбільш часто на прийом до репродуктолога приходять пацієнтки з міомою матки та в більшості випадків, після хірургічного лікування, настає вагітність.
 4. безпліддя нез’ясованої природи — діагноз, який може поставити лікар-репродуктолог, коли результати обстежень свідчать про те, що жінка здорова, але вагітність не наступає. У таких випадках лікар рекомендує обстеження у лікарів суміжних спеціальностей.

Фактори чоловічого безпліддя

Також причиною ненастання вагітності може бути й чоловічий фактор. Діагностика безпліддя у чоловіків дещо простіше. Для цього необхідно зробити спермограму, за результатами якої лікар визначить фертильну здатність чоловіка. Крім цього, за допомогою аналізу сперми можна діагностувати імунні, інфекційні, генетичні, ендокринні захворювання, які перешкоджають настанню вагітності. Залежно від результату спермограми, лікар може призначити додаткові обстеження.

Серед основних причин безпліддя у чоловіків можна виділити:

 1. запальні захворювання сечостатевої системи та захворювання, що передаються статевим шляхом;
 2. розширення вен сім’яного канатика (варикоцеле);
 3. генетичні захворювання;
 4. шкідливий вплив хімічних речовин (лак і фарба, миш’як, свинець, цинк, чадний газ, аміак тощо)
 5. імунні та гормональні захворювання;
 6. частий вплив на організм високих і низьких температур;
 7. відсутність в раціоні достатньої кількості амінокислот (білків), мікроелементів і вітамінів;
 8. куріння і часте вживання алкоголю;
 9. сидяча робота і недостатня фізична активність.

Поєднаний фактор безпліддя

Поєднане безпліддя діагностують, якщо в ході обстежень проблеми з репродуктивним здоров’ям будуть виявлені як у жінки, так і у чоловіка. На сьогодні у кожної п’ятої пари, яка має труднощі із зачаттям, визначають саме цей вид безпліддя. В такому випадку обидва партнери повинні пройти курс лікування.

Пам’ятайте, завдяки можливостям сучасної медицини, безпліддя лікується, і шанс стати батьками є у кожного!