Рух = репродуктивне здоров'я

Движение - жизнь

Як відомо, заняття спортом або просто достатня фізична активність — фактор способу життя, що позитивно впливає на здоров’я. Причому фактор настільки значущий, що в багатьох випадках може навіть відстрочити початок ряду хронічних захворювань. Водночас, попри всеціле прийняття «аксіоми здорового спорту», ​​дефіцит фізичної активності та гіподинамію довгий час недооцінювали: вчені просто не враховували малорухливий спосіб життя у своїх дослідженнях.

Однак в останні кілька десятиліть ситуація змінилася, і тепер нам відомо багато негативних ефектів гіподинамії.

35 хвороб

Дефіцит фізичної активності давно пов’язували з величезним спектром патологічних станів, здатних буквально укласти людину в лікарняне ліжко на довгий час. У міру накопичення наукових знань, гіподинамія з розряду вторинних патогенетичних факторів перейшла в ключові. Так, на сьогодні було неодноразово доведено, що фізична інертність є провідною причиною, яка ініціює 35 (!) окремих патологічних і клінічних станів.

Найбільш грізні з цього списку — ожиріння і метаболічний синдром, переддіабет / цукровий діабет типу 2, неалкогольна хвороба печінки, серцево-судинні захворювання, когнітивні дисфункції, порушення кісткової та сполучної тканини, рак, захворювання травного тракту, легенів і нирок, а також різноманітні порушення репродуктивної функції.

Частина цілого

Здавалося б, що спільного між фертильністю і рухливістю? Такий зв’язок може дивувати лише спочатку, адже насправді репродуктивна система тісно пов’язана з енергетичним обміном, і, таким чином, метаболічні зміни за допомогою модуляції рівня фізичної активності безпосередньо впливають на стан репродуктивної системи, як чоловічої так і жіночої.

Так, численні дослідження показують, що гіподинамія пов’язана з досить широким спектром репродуктивних порушень. У жінок це можуть бути:

  • різні порушення менструального циклу,
  • ановуляція,
  • синдром полікістозних яєчників,
  • безпліддя

Що стосується чоловіків, то недолік фізичної активності тягне дві основні проблеми — порушення сперматогенезу та еректильну дисфункцію.

Крім того, нещодавно з’ясувалося, що гіподинамія загрожує навіть молодим чоловікам!

Масштабне обсерваційне дослідження вперше виявило, що ІВТ (а зв’язок між вагою й активністю ні у кого не викликає питань) корелює відразу з декількома показниками якості сперми, в першу чергу — із загальною кількістю сперматозоїдів в еякуляті. Так, у чоловіків, які страждають надмірною вагою / ожирінням, зниження сперматозоїдів в еякуляті досягало 22-25% — а це вже вказує на знижену здатність до зачаття.

Загроза жінкам

У деяких дослідженнях автори зосередилися на детермінантах, унікальних для жіночої статі, — народження дітей і менопаузі. Зіставивши рівень фізичної активності та основні фізіологічні відмінності між активними й неактивними жінками середнього віку, автори виявили прямий зв’язок між рівнем фізичної активності та репродуктивними факторами.

Також гіподинамія, нерозривно пов’язана з ожирінням, загрожує ускладненнями під час вагітності: у жінок з підвищеним ІВТ ризик викидня може зростати до 11-15% в порівнянні з однолітками з нормальною вагою.

Примітно, що з роками гіподинамія стає все більш небезпечною для жінок, тому вчені вважають, що рівень оздоровчої фізичної активності слід підтримувати, починаючи з молодого віку.

Порушення оборотні

Водночас наукові дослідження вказують на те, що і чоловіки, і жінки можуть якщо не запобігти, то повернути назад будь-які репродуктивні порушення шляхом корекції факторів способу життя. Іншими словами, підвищивши рівень фізичної активності, а також (за потреби) поліпшивши дієту, в більшості випадків вдається домогтися зниження проблем з фертильністю.

Джерела

  1. Female reproductive factors are associated with objectively measured physical activity in middle-aged women
  2. Lack of exercise is a major cause of chronic diseases
  3. Physical activity and its effects on reproduction