Результати останніх досліджень: вік чоловіка й успішність ЕКЗ

Шанси виносити здорову дитину після ЕКЗ у жінок молодше 30 років дорівнюють 73%, якщо її партнеру від 30 до 35. Якщо ж вік потенційного батька становить від 40 до 42 років, така ймовірність знижується до 46%.

Багато чоловіків, які не поспішають створювати сім'ю і народжувати дітей, посилаються на переконливий приклад Деза О'Коннора або Лучано Паваротті. Вони, втім, як і деякі інші світові зірки, ставали батьками в досить похилому віці.

Але лікарі попереджають, що вік чоловіка має не менш важливе значення, ніж жіночий. Нові дослідження підтверджують той факт, що шанси на народження дитини у великій мірі залежать і від цього показника.

Лаура Додж, яка провела цілий ряд наукових досліджень на базі Медичного центру Бет-Ізрейел і Гарвардської медичної школи в Бостоні, настійно рекомендує враховувати отримані нею дані при плануванні сім'ї. «При прийнятті рішення про появу дитини партнери обов'язково повинні враховувати вік чоловіка», - сказала вона.

Вчені вважають давно доведеним той факт, що шанси жінки на зачаття природним шляхом різко знижуються після досягнення нею 35-річного віку. Але до теперішнього часу при проведенні досліджень, що стосуються впливу вікового фактора на народжуваність, увагу фахівців концентрувалася тільки на жінках. Саме з цієї причини вплив аналогічного чоловічого фактора було менш зрозуміло.

Дослідження

Як матеріал для наукового аналізу були використані результати майже 19000 процедур екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), проведених в клініках Бостона в період з 2000 по 2014 рік. Жінок розділили на чотири вікові групи: до 30 років, від 30 до 35, від 35 до 40 і від 40 до 42 років. Для чоловіків, крім аналогічних категорій, була додана група тих, хто старше 42-х років. Загальна кількість досліджуваних пар склала близько 8000, при цьому деякі з них застосовували процедуру ЕКЗ до шести разів.

Як і очікувалося, найнижчий коефіцієнт народжуваності був відзначений у жінок у віці від 40 до 42 років. При цьому вік партнера ніякого впливу на результати досліджень не надав.

Зате для більш молодших жінок цей показник мав істотне значення. Жінки у віці від 30 до 35 років з партнером від 30 до 35 в 77% випадків виношували здорову дитину після ЕКЗ. Але якщо чоловічий віковий показник дорівнював 40-42 років, то ймовірність народження дитини знижувалася до 46%. Хочуть того чоловіки чи ні, але в даному випадку роль біологічного годинника для них також значущий, як і для жінок.

Результати цього та подібних досліджень були представлені на 33-й Щорічній конференції Європейського товариства з репродукції людини й ембріології, що проходила 2-5 липня 2017 року Женеві. Наукові матеріали свідчать про те, що чоловічий вік не робить істотного впливу на народжуваність лише при збігу цього показника у партнерів. При цьому, якщо жінки 35-40 років вступали в партнерські відносини з 30-35-літніми чоловіками, то їх шанси оцінювалися величиною в 54%. Коли ж вік чоловіків був менше ніж 30 років, цей показник збільшувався до 70%.

Як це допоможе в лікуванні безпліддя?

За заявою Ніка Маклона, професора кафедри акушерства і гінекології Саутгемптонського університета, отримані результати мають свою цінність не тільки при консультуванні сімейних пар. «Це повинно допомогти жінкам обґрунтовано мотивувати своїх партнерів про необхідність зачаття дитини в більш ранньому чоловічому віці», - сказав професор.

Ще одним важливим аргументом є результати, отримані вченими Копенгагенського університету у 2016 році. Вони свідчать про те, що у дітей, батьками яких є чоловіки більш старшого віку, підвищується ступінь ризику розвитку аутизму.

Дослідники поки не до кінця визначилися з механізмом того, як впливає вік чоловіка на можливість успішного запліднення. Проблема безпліддя у жінок старших вікових груп вивчена більш досконально. Основною його причиною вважається збільшення числа пошкоджених в результаті мутацій хромосом в жіночих яйцеклітинах.

Як заявила Лаура Додж, «зниження якості сперми з віком, безумовно, відіграє певну роль, але проведена робота показує, що це далеко не повна картина. Саме з цієї причини дослідження будуть продовжені».