донация

Природна і стимульована овуляція: порівняння

У чому відмінність природної та стимульованої овуляції? Який метод є кращим для ЕКЗ? Для того, щоб відповісти на ці питання необхідно знати, що являють собою ці два види овуляції.

Природна овуляція

Це нічим не стимульована, звичайна фізіологічна овуляція жінки, яка може бути використана для ЕКЗ. Під час такої овуляції дозріває одна (рідше кілька) повноцінна здорова яйцеклітина, яка може бути запліднена штучним шляхом.

  • ЕКЗ в умовах природного циклу показано:
  • парам, у яких причиною безпліддя є чоловічий фактор, а жінка при цьому володіє великим оваріальним резервом;
  • жінкам, у яких при стандартному ЕКЗ з якоїсь причини не імплантувалися ембріони;
  • жінкам, які мають протипоказання до стимуляції яєчників (перенесені та оперовані онкозахворювання, порушення згортання крові, тяжкі захворювання печінки, нирок);
  • жінкам, у яких спостерігається погана відповідь на гормональну стимуляцію («слабкі» яєчники), коли навіть при максимально допустимих дозах стимуляторів овуляції вдається отримати 1-3 яйцеклітини.

Стимульована овуляція

Це медикаментозна стимуляція овуляції, при якій жінці призначають гормони. Дана процедура рекомендована жінкам зі стабільним менструальним циклом, прохідними матковими трубами, але у яких відсутня овуляція через ендокринного чинника.

Ановуляторне безпліддя може бути обумовлено порушенням роботи гіпоталамо-гіпофізарної системи або яєчниковою недостатністю. Залежно від проблеми жінці вводять різні індуктори овуляції — прямі, непрямі.

Ймовірність завагітніти при стимульованій овуляції збільшується внаслідок зростання числа овуляторних циклів. Стимуляція овуляції ефективна протягом 6 циклів, якщо протягом цього періоду вагітність не наступила, рекомендується провести більш ретельну діагностику на виявлення інших причин безпліддя.

Відмінності природної та стимульованої овуляції

  • Метод запліднення, при якому використовується природна овуляція, є щадним і більш безпечним. Яйцеклітина визріла в організмі жінки самостійно, значить втручання буде мінімальним. При стимульованій овуляції відбувається гормональне навантаження на організм, можливо, це не шкідливо, але і не корисно.
  • При природній овуляції багатоплідні вагітності вкрай рідкісні, в той час як при стимульованій це зустрічається дуже часто. Медикаментозна стимуляція викликає гіперовуляції, під час якої нерідко дозріває більше однієї яйцеклітини (2, 3 і більше).
  • Стимульована овуляція в рідкісних випадках може мати побічний ефект — виникнення синдрому гіперстимуляції яєчників, під час якого з’являються кісти яєчників з рідким вмістом, вони в будь-який момент можуть розірватися. При природній овуляції такого не спостерігається.
  • Ендометрій матки більшою мірою готовий до імплантації ембріона при природній овуляції, ніж при стимульованій.
  • При природній овуляції час, відведений на процедуру запліднення, мінімальний, а вартість ЕКЗ набагато дешевше.

Метод ЕКЗ в умовах природної овуляції менш інвазивний і трудомісткий, дешевший. При відсутності протипоказань його варто розглянути в першу чергу.