Юридична підтримка ДРТ

Пацієнт, який вирішив використовувати допоміжні репродуктивні технології (ДРТ), оцінивши їх медичні та фінансові аспекти, не повинен забувати про юридичну складову такого рішення.

Стрімкий розвиток соціуму й ускладнення відносин в ньому неминуче тягнуть за собою необхідність підвищення правосвідомості та правової культури кожної людини.

Пара, яка вступає в програму IVF (ЕКЗ), повинна розуміти, що завчасне, спільне й обопільне врегулювання окремих питань буде запорукою належного забезпечення прав та інтересів не тільки родини в цілому, але й індивідуально кожного. Адже біоматеріал подружжя є власністю кожного (яйцеклітини — жінки, сперма — власність чоловіка), а ембріон — вже їх спільна власність. Порядок розпорядження такою спільною власністю породжує масу інших не менш важливих юридичних наслідків: дитина і її батьківство, право на спадок тощо.

Наприклад:

Сімейна пара, знаходячись в зареєстрованому шлюбі, після успішної програми лікування безпліддя вирішує зберігати ембріони, що залишилися для можливості їхнього використання (підсаджування) в майбутньому, бо обидва хочуть стати батьками вдруге через кілька років. Через деякий час пара розриває шлюб. Право користування і розпорядження цими ембріонами, як спільною власністю, має бути, і може бути заздалегідь врегульовано між чоловіком і жінкою. Без цього, або без дозволу чоловіка, жінка не може провести ембріотрансфер.

Таким чином, при реалізації свого права на медичну допомогу, батьківство та материнство, крім збереження конфіденційності, дуже важливо не забувати про юридичні наслідки Ваших дій.

Якщо у Вас є сумніви, чи питання, краще попередньо проконсультуйтеся як мінімум з Вашим лікуючим лікарем, а краще — з кваліфікованим юристом.

Сурогатне материнство — це окрема тема для юридичного врегулювання

Юридичні аспекти сурогатного материнства в нашій країні регулюються пп. 2 ст. 123 сімейного Кодексу України (щодо визначення походження дитини від матері та батька при штучному заплідненні та імплантації ембріона).

Тільки в Україні репродуктивні клініки пропонують майбутнім батькам весь комплекс послуг, пов’язаних з процедурою сурогатного материнства: від підбору кандидатури «сурмами» та здійснення безпосередньо самої програми ДРТ до юридичного та психологічного супроводу всіх учасників процесу протягом вагітності — аж до отримання пацієнтами свідоцтва про народження дитини.

В Україні всі нюанси програми сурогатного материнства закріплені в наказі МОЗ № 787. У тому числі і можливість вибору статі майбутньої дитини. Хоча медики не вітають бажання батьків «замовити» саме хлопчика або дівчинку, якщо до цього немає медичних показань.

Походження дитини, народженої в Україні в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, визначається ст. 123 Сімейного кодексу України.


Читати більше: Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні

Сайт: Верховна Рада України

Сайт: Кабінет Міністрів України

Сайт: Президент України

Сайт: МОЗ

Залиште заявку — і ми зв'яжемося з Вами!

Ваше ім'я (обов'язково)

Ваш телефон (обов'язково)

phone-icon-bg

Call Centre