Федір Власович Дахно, професор, заслужений діяч науки та техніки України

Дахно

Колектив Інституту Репродуктивної Медицини з великим сумом повідомляє про важку втрату. 4 травня 2019 року відійшов у Вічність засновник Клініки і її мудрий керівник — Федір Власович Дахно, доктор філософії, кандидат медичних наук, професор, Заслужений діяч науки та техніки України, академік Української та Нью-Йоркської академії наук, член Комітету Радників Європейського товариства репродукції людини й ембріології (ESHRE), Національний експерт України Цільової Групи Етики й Законодавства в репродуктивній медицині при ESHRE, член Наукової Ради Асоціації приватних клінік і лабораторій (APART), член Американського товариства репродуктивної медицини (ASRM).

Народився Федір Власович 19 червня 1939 року у селі Пастирське, Смілянського району Черкаської області. Навчання розпочав у пастирській семирічній школі (1946 – 1953), продовжив у Черкаському медичному училищі (1953-1957) і Лебединської вечірній школі робітничої молоді (1960-1961). Вже з 18 років, відчувши своє покликання — служити медицині, працює завідувачем фельдшерсько-акушерського пункту в с.Межигірка Шполянського району Черкаської області.

З 1961 по 1968 — навчається в Одеському медичному інституті ім. Пирогова. Бувши студентом, одночасно працює лаборантом відділу особливо небезпечних хвороб Одеського науково-дослідного інституту епідеміології та мікробіології ім. І.І.Мечникова (1961 – 1964); фельдшером відділення гострих психозів Одеської обласної психіатричної лікарні (1964 – 1967); фельдшером відділення урології та гінекології Одеського обласного онкологічного диспансеру (1967 – 1968).

Після закінчення інституту з 1968 по 1972 працює лікарем акушером-гінекологом Новомиргородської районної лікарні, Кіровоградської області.

1972 – 1983 — отримує посаду клінічного ординатора, стає асистентом кафедри акушерства і гінекології Харківського медичного інституту

1983 – 1991 — старший науковий співробітник, завідує лабораторією репродукції людини Інституту проблем кріобіології та кріомедицини НАН України, директор Харківського Центру Репродукції Людини (ХЦРЛ).

1991 – 1992 — директор ТОВ “Центр Дорел”, м.Київ.

1992 – 1994 — директор ТОВ “Лабораторія Дахно Лтд.”, м. Київ.

1994 —на базі «Лабораторії Дахно» створюється Інститут Репродуктивної Медицини (ІРМ) — перша клініка допоміжних репродуктивних технологій в Києві.

У 1984 році професору і його співробітникам вперше в Україні вдалося здійснити запліднення жіночої яйцеклітини ін вітро. А 19 березня 1991 року в Харкові народилася перша дівчинка, зачаття якої відбулося поза організмом матері. Ця подія стала початком нової ери успішного застосування в Україні методик допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). Подальші досягнення в цій сфері за участю Федора Власовича: 1992 рік — народження першого хлопчика після штучного запліднення, в 1993 році народилася перша дитина в Україні після директно інтраперитонеальної інсемінації, в 1995 році на світ з’явилася дитина у жінки з видаленими яєчниками, в 1997 році в Україні народилася перша дитина за методикою ІКСІ. В Інституті репродуктивної медицини у 2003 році народилася дитина після 6 місяців зберігання ембріонів в рідкому азоті при температурі -196ºС, розморожування і перенесення в матку матері, а у 2011 році — народження дитини після повторної кріоконсервації ембріонів. І за кожним з досягнень — тисячі вдячних пацієнтів в подальшій медичній практиці.

Науковий потенціал Ф.В. Дахно становить понад 220 публікацій (наукового та навчально-методичного характеру), в тому числі 5 авторських винаходів, 3 збірники наукових праць, 7 монографій. З питань репродуктивної медицини вчений-репродуктолог проходив стажування в наступних наукових і медичних центрах: Університет ім.Еразма (Роттердам, Нідерланди); Борн-Холл — клініка Кембридзького Університету (Великобританія); Клініка допоміжних репродуктивних технологій Гарвардського Університету, м. Бостон, США; Кріоцентр репродуктивних клітин — NECC., м. Бостон, США; Клініки ДРТ Європи (Прага, Париж, Берлін, Софія, Лондон, Гетеборг); Сідней, Центр ЕКЗ, Австралія; Данія, г.Орхус, Reference Bank for immunology of reproduction WHO (Реферативний Банк імунології репродукції ВООЗ).

Людина з великої літери та з великим серцем, вчений, який розпочав цілу епоху в репродуктивній медицині, талановитий лікар, завдяки якому народилися тисячі діточок, наставник і вчитель для не одного покоління медичних працівників, неординарна і світла особистість, вчений зі світовим ім’ям. Це велика втрата не тільки для рідних, а й для суспільства.

Глибоко сумуємо і співчуваємо рідним і близьким. Світла пам’ять про Федора Власовича назавжди збережеться в наших серцях.