Ембріотрансфер

Эмбриотрансфер

Ембріотрансфер (перенесення ембріонів) — завершальний етап процедури екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Як правило, практично 85% протоколів досягають цієї стадії, але, на жаль, вагітність наступає не у всіх випадках.

Ембріотрансфер: історія появи методу

Вальтер Хіпп, професор кембридзького університету, який активно досліджував репродуктивні функції ссавців, в 1898 році вперше провів процедуру ембріотрансфер у кроликів. Він переніс запліднену яйцеклітину донора кролиці до сурогатної матері. В результаті експерименту народилися кроленята були абсолютно здорові, і успадкували властивості виключно справжньої матері (кролиці донора).

Таким чином, ембріотрансфер вже з 1898 року став основою сучасної генетики та підтвердив гіпотезу про те, що вплив на спадковість не робить ні виховання, ні вплив факторів зовнішнього середовища.

Далі техніка ембріотрансфер почала стрімко розвиватися і вдосконалюватися. У 1985 році процедуру почали проводити під ультразвуковим контролем, а з 1991 року на допомогу репродуктологам прийшли спеціальні катетери з ультразвуковими мітками. Також паралельно активно досліджувався метод перенесення ембріонів за допомогою лапароскопічного доступу в маткові труби.

Як це відбувається?

Процедура ембріотрансфер не вимагає знеболення, оскільки вона абсолютно безболісна. Її проводять у стерильній операційної під ультразвуковим спостереженням. За допомогою провідника малого діаметра через шийку в порожнину матки вводиться катетер зі спеціальним середовищем, куди поміщаються один або кілька ембріонів. Сьогодні є можливість для кожної пацієнтки підібрати індивідуальний катетер, з урахуванням особливостей її організму. Після закінчення процедури ембріотрансфера немає потреби тривалого перебування в стаціонарі. Жінка може відправитися додому вже через кілька годин.

Як визначається день перенесення

Сприятливий день для ембріотрансфер визначають репродуктолог і ембріолог і залежить це від кількості та якості отриманих ембріонів, а також їх готовності до імплантації. Процедура може бути призначена на стадії морули (на 3 день) або на стадії бластоцисти (на 5 день). Сьогодні фахівці прийшли до висновку, що найбільш сприятливий період перенесення ембріона — це стадія бластоцисти, бо до цього моменту з’являється можливість провести повноцінну передімплантаційну генетичну діагностику. Крім цього, шанси до успішної імплантації у 5 денних ембріонів набагато вище.

Скільки ембріонів переносять в матку?

Кількість ембріонів, яке буде переносити в матку, залежить від ряду факторів. Це їх загальна кількість і якість, вік жінки та причини безпліддя, а також кількість невдалих спроб ЕКЗ раніше.

Як правило, до перенесення допускається не більше 2 ембріонів через те, що при ембріотрансфері більшої кількості ембріонів підвищується ймовірність настання багатоплідної вагітності, а це може негативно позначитися як на здоров’ї матері, так і на здоров’ї плодів.

Сьогодні, завдяки розвитку репродуктивних технологій і техніці селективного перенесення можливий ембріотрансфер тільки одного найякіснішого та найжиттєздатнішого ембріона, який має максимальний потенціал до імплантації. Таким чином, з’являється можливість, не знижуючи частоту настання вагітності, уникнути багатоплідної вагітності. Невикористані в даному циклі екстракорпорального запліднення ембріони гарної якості, піддаються заморожуванню (кріоконсервації), що дає можливість використовувати їх в майбутньому.

Що відбувається після?

Багатьох жінок турбує питання, що вони будуть почувати після ембріотрансфера, до чого їм слід бути готовими і яких рекомендацій їм слід дотримуватися для настання вагітності. У більшості випадків, на початковому етапі ніяких помітних змін не спостерігається. Вкрай рідко деякі жінки відзначають відчуття тяжкості в нижній частині живота. Також, в окремих випадках, в період прикріплення ембріонів до стінок матки відбувається травмування стінок матки та може з’явитися незначна кровотеча імплантації. Такі виділення з’являються в малій кількості, мають блідо рожевий колір, їх обсяг не збільшується. Триває така кровотеча від декількох годин до декількох днів.

Щоб визначити наскільки вдало пройшла процедура запліднення через 2 тижні після ембріотрансфер жінці необхідно здати аналіз крові для визначення рівня ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну людини).