Дети, рожденные с помощью ЭКО

Діти, народжені за допомогою ЕКЗ

Ще відносно недавно методів лікування і навіть діагностики безпліддя практично не існувало і сімейні пари, які зіткнулися з цією проблемою, могли розраховувати тільки на диво. Але, на сьогодні, репродуктивна медицина зробила неймовірний прорив і зараз проблему безпліддя можна вважати вирішеною практично повністю.

Найбільш застосовуваним методом лікування безпліддя є ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення). Щороку в Україні за допомогою ЕКЗ та інших допоміжних репродуктивних технологій народжується не менше 200 тисяч дітей і, за прогнозами, ця цифра буде збільшуватися, тому що з одного боку стає більше безплідних пар, а з іншого боку, репродуктивні технології стають більш доступними.

Суть ЕКЗ

Принцип ЕКЗ полягає в наступному: в результаті гормональної стимуляції яєчників дозріває не один, як за звичайної овуляції, а кілька фолікулів, в яких знаходяться яйцеклітини. Це дає можливість зробити «запас» ембріонів. Далі лікар витягує яйцеклітини з яєчника і в спеціальних умовах і запліднює їх найактивнішими сперматозоїдами чоловіка або донора. Якщо в спермі майбутнього батька недостатня кількість повноцінних сперматозоїдів використовується метод ІКСІ, коли за допомогою мікроголки безпосередньо в яйцеклітину вводять один сперматозоїд. Процес «вирощування» ембріона займає від 3 до 5 днів, весь цей час запліднені яйцеклітини знаходяться в середовищі, яка максимально імітує умови організму жінки та поміщаються в інкубатор. Слід зазначити, що всі зародки обов’язково проходять передімплантаційну підготовку, мета якої виявити як хромосомні, так і генетичні відхилення, якщо такі є. Підсаджуються тільки ті зародки, які успішно пройшли відбір.

ЕКЗ-діти

Зважуючи всі за і проти екстракорпорального запліднення сімейні пари ставлять собі одне й те саме питання: які вони, ЕКЗ-діти, чи відрізняються від звичайних дітей? І якщо раніше можна було почути досить суперечливі відповіді, то зараз медична література прийшла до єдиної думки: малюка, який був зачатий за допомогою ЕКЗ не можна відрізнити від того, який з’явився на світ при природному заплідненні. Між ними немає абсолютно ніякої різниці, це абсолютно звичайні хлопчики й дівчатка, але, безумовно, зі своїми індивідуальними особливостями. Дитина, яка з’явилася на світ за допомогою допоміжних репродуктивних технологій буде відрізнятися від інших тільки тому, що вона унікальна, як і будь-яка інша дитина. Навіть діти-близнюки, які зовні схожі як дві краплі води відрізняються один від одного за певними параметрами.

Здоров’я ЕКЗ-дітей

Всі діти, незалежно від способу зачаття, успадковують певні генетичних характеристики людей, чиї сперматозоїд і яйцеклітина брали участь в зачатті, тобто біологічних батьків. Оскільки при підготовці до зачаття за допомогою ЕКЗ лікарі-репродуктологи мають можливість ретельно досліджувати ембріони, то ймовірність народження дитини з генетичними та іншими патологіями істотно знижується. Це особливо важливо, коли мова йде про сімейні пари «у віці», адже до моменту зачаття вони проходять досить тривалий період: спочатку виявлення безпліддя і часто його лікування, а далі вже сам протокол ЕКЗ, в деяких випадках вже не перший. А ризик народження малюка з синдромом Дауна або генетичним захворюванням з кожним роком життя батьків зростає. Також, до переваг ЕКЗ можна віднести можливість визначити стать майбутньої дитини й це дуже важливо, коли мова йде про будь-яке генетичне захворювання, що передається по лінії будь-кого з батьків. Ще одне питання часто турбує майбутніх батьків, чи дійсно ЕКЗ-дітки частіше хворіють, але, проте, є розумніші за своїх однолітків, зачатих звичайним шляхом? Певною мірою це так і дуже легко піддається поясненню. ЕКЗ-діти дуже довгоочікувані, а їхні батьки схильні до гіперопіки, тому, навіть незначне нездужання змушує їх негайно мчати до лікаря навіть, якщо в цьому немає особливої ​​необхідності.

В той самий час, ЕКЗ-діти дійсно можуть випереджати своїх однолітків у розвитку, і пояснення криється не в тому, що для їх появи була відібрана найкраща яйцеклітина і сперматозоїд, а в тому, що вони отримують більше батьківської уваги, вони вистраждані та вимолені. Цим і пояснюється бажання мами, і тата дати своєму малюкові тільки найкраще. Безумовно, це сприятливо позначається на розвитку ЕКЗ-дітей і вони відповідають батькам взаємністю!