Чому деякі програми IVF припиняються

ivf-stop

Екстракорпоральне запліднення — один з найбільш передових і найефективніших методів подолання безпліддя. Він дозволяє провести запліднення поза організмом. Через певний час ембріон переносять в матку.

Етапи ЕКЗ

Штучне запліднення — серйозний захід, який складається з декількох етапів і вимагає підготовки.

Основні етапи:

 • повне обстеження майбутніх батьків;
 • проходження курсу гормональної стимуляції;
 • витяг яйцеклітини з яєчників;
 • штучне запліднення;
 • перенесення ембріона;
 • підтвердження вагітності.
 • Підготовка до процедури займає 2-3 тижні.

Чому можуть припинити програми ЕКЗ

На жаль, не завжди процедура закінчується вагітністю. Іноді за рядом об’єктивних причин програму ЕКЗ доводиться переривати. До таких належить:

 • Відсутність або недостатній ріст яйцеклітин при стимуляції овуляції. Це пов’язано з недостатньою реакцією яєчників на гормональні препарати, що призводить до відсутності суперовуляції. При проведенні УЗД на 7-8 день циклу не спостерігається дозрівають фолікулів або їх кількість менше 3-х. Таке можливо при виснаженні яєчників або при їх резекції. Іноді лікар може запропонувати посилення стимуляції, але гарантувати успіх в цьому випадку дуже складно. Тому частіше медики схиляються до переривання програми.
 • Передчасна овуляція. Раніше з цієї причини доводилося переривати майже чверть програм. Якщо це траплялося, фолікули лопалися передчасно, яйцеклітини виявлялися в черевній порожнині і витягти їх для запліднення в пробірці вже було неможливо. Сьогодні в циклах ЕКЗ використовуються препарати, які не допускають передчасного дозрівання.
 • Відсутність яйцеклітини при пункції. Яйцеклітина в фолікулярної рідини відсутня (синдром порожнього фолікула). Згідно зі статистикою, після 33 років у кожної жінки “цикли без клітин” відбуваються 3-4 рази на рік. Передбачити заздалегідь появу порожніх фолікулів неможливо. А відсутність яйцеклітин при ЕКЗ можна побачити тільки після отримання фолікулярної рідини та розгляду її під мікроскопом. У цьому випадку програму припиняють, пацієнтці пропонується повторно пройти процедуру.
 • Погана якість яйцеклітин. У більшості випадків визначити якість яйцеклітин можна тільки після пункції. Їх погана якість має на увазі спробу ще одного протоколу.
 • Відсутність запліднення через патологію сперми й / або поганої якості яйцеклітин. При відсутності живих спермій навіть в яєчках зачаття неможливе. Також на процес запліднення впливають генетичні аномалії ооцитів. Яйцеклітини з порушенням структури і кількості хромосом дають нежиттєздатних ембріонів.
 • Можливість проникнення в яйцеклітину кількох сперматозоїдів. Щоб сперматозоїд благополучно проник в яйцеклітину, йому доводиться подолати декілька оболонок. Іноді для полегшення його шляху ембріологи вводять сперматозоїди в проміжок між блискучою зоною і яйцеклітиною. Шанси на запліднення збільшуються. Але виникає проблема проникнення декількох сперматозоїдів в одну яйцеклітину. Це порушує природні процеси ділення і перешкоджає утворенню ембріона.
 • Відсутність процесу поділу клітин ембріона або утворення ембріонів поганої якості. Відразу після запліднення має відбутися розподіл і утворитися 2 бластомери. Якщо цього не відбулося, ембріон оцінюється як неякісний. Третю добу вважають критичною в розвитку зародка. Якщо у нього є які-небудь генетичні відхилення, подальший розвиток стає неможливим і він гине.
 • Проблеми імплантації ембріонів в порожнині матки. Найвагоміша причина, за якої не настає довгоочікувана вагітність — неякісний ембріон. Другий важливий фактор — непідготовлений до прийняття зародка ендометрій. В цьому випадку здорові бластоцисти заморожують, проводять підготовку або чекають вікно імплантації. І тільки після цього здійснюють перенесення.

Якщо після першої спроби не настає зачаття, не варто впадати у відчай. Ваше бажання і наполегливість обов’язково допоможуть досягти мети.